Віталій Николаєнко: Об’єднання зусиль допомагає змінювати правила
Нещодавно VOLTAGE Group офіційно став членом Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА), що підтверджує відданість компанії розвитку відновлюваної енергетики та інтеграції передових технологій у сфері вітроенергетики. Голова правління УВЕА Андрій Конеченков вручив СЕО VOLTAGE Group Віталію Николаєнку відповідний членський сертифікат. Ця подія стала підтвердженням експертності VOLTAGE Group і черговим кроком на шляху до впровадження інноваційних рішень у сфері вітрової енергетики.
Компанія VOLTAGE Group є членом Energy Club, і у травні Віталій Николаєнко, СЕО VOLTAGE, викладатиме на курсі “Розподілена генерація: крок до енергетичної незалежності України”. Наша сьогоднішня розмова з Віталієм – про переваги членства в Energy Club, актуальність та результативність заходів, організованих спільнотою, перспективи на майбутнє і відданість енергетиків своїй справі.

– Членство в Energy Club мені запропонували у 2018 році. На зустрічі з президентом клубу Андрієм Кострицею ми дуже конструктивно обговорили формат, умови, цінність. Все чітко, конкретно, відверто. Довго не думав, стали учасником спільноти, – згадує Віталій. – Досвід і знання, якими обмінюємося з професійними колегами-енергетиками, пришвидшують ровиток, дозволяють уникнути помилок. Якісний нетворкінг, професійні зв’язки допомагають знаходити партнерів, клієнтів. Разом шукаємо рішення для подолання викликів у професійній діяльності. Сила колективного інтелекту з різними точками зору має значення. Постійний доступ до нових досліджень, технологій та трендів допомагає бути на крок попереду у своїй галузі. Конференції, воркшопи, форуми та інші освітні ініціативи в межах спільноти допомагають удосконалювати навички та розширювати компетенції.
Об’єднання зусиль допомагає змінювати правила, впливати на регуляторну політику або створювати нові можливості для всіх учасників енергетичного ринку.
– Наскільки актуальні та результативні заходи, які організує Energy Club?
– Варто відмітити, що Energy Club завжди проводить заходи системно і регулярно. Актуальні теми обговорюються у колі експертів того чи іншого напрямку в енергетиці та зацікавленої аудиторії. Ми мусимо слідувати сьогоднішнім трендам і технологіям, умовам ринку, враховувати контексти безпрецедентних ворожих атак на енергетичні обʼєкти та інші виклики війни. Відповідно, учасникам Energy Club завжди є чим поділитися. Часто почутий спосіб вирішення однієї проблеми дозволяє використати для себе успішний кейс, а також попередити схожі труднощі в майбутньому.
– Чи є приклади, коли за допомогою Energy Club вдавалося вирішити певні проблеми або врегулювати важливі питання?
– Якось ми шукали вузького експерта для виконання розрахунків складних режимів роботи мереж. На заході Energy Club нас познайомили, і ми успішно співпрацювали у декількох проєктах. Багато практичних і корисних порад узяв для себе від різних учасників з форумів і обговорень. Є ряд технічних і бізнесових питань, які нам вдалося вирішити після комунікації з учасниками клубу. Спільно розв’язуємо і соціальні проблеми.
Думаю, резиденти Energy Club свідомі і розуміють, що ми всі маємо бути не лише споживачами цінності, яку в цілому створює спільнота, а й тими, хто має задавати тренди, формувати правила гри в галузі і культуру ведення соціально відповідального бізнесу, бути зворотним зв’язком у системі держава-бізнес.
– Які виклики сьогодення наразі потребують обговорення на платформі Energy Club?
– Усі актуальні енергетичні лабіринти і складнощі пропонуються для обговорення. Так сталося, що у буремні для держави часи ми більше говоримо про енергетичну безпеку, ніж про технологічний розвиток. Можливо, варто провести великий форум і обговорити проблеми не тих, хто генерує, передає, розподіляє, будує, трейдерує, а почути того, для кого це все, хто за це платить – споживача. Запросити з кожного регіону представників промислових компаній і почути від них безпосередньо, як ми можемо для них робити свою роботу краще, аби вони могли безпечно працювати, розвиватися. Бо енергосистема таки є імені споживача, а не навпаки!
– Ви – викладач на курсі Energy Club з розподіленої генерації. Для кого і чому вони важливі і корисні, і що саме Ви плануєте розповісти представникам територіальних громад та бізнесу?
– Так, справді матиму такий експірієнс – бути викладачем на даному курсі. Із задоволенням поділюся практичними кейсами реалізації проєктів розподіленої генерації. Наша компанія Voltage Group має в своєму портфоліо чимало такого роду цікавих проєктів, які сьогодні успішно втілені і працюють у сфері генерації енергії. В одних випадках це про зменшення витрат на електроенергію, в інших – гарантоване живлення від газопоршневих установок, дизель-генераторів і промислових установок зберігання енергії з фотоелектричною станцією.
Усі проєкти дуже індивідуальні, наші інженери намагаються завжди максимально ефективно вибирати технічні рішення конкретних завдань. Впевнений, успішні приклади діючих обʼєктів збільшать довіру та відкриють більше можливостей для учасників енергоринку – комунальних підприємств, громад, закладів соціальної сфери, підприємств-виробників.
– Якого роду навчання, на Ваш погляд, сьогодні потребують учасники енергетичного ринку?
– У мене немає сумнівів щодо технічної експертності спеціалістів компаній-учасників енергетичного ринку в Україні. Те, як оперативно, самовіддано вони відновлювали енергосистему в божевільних умовах варварських атак, викликає повагу, вдячність і впевненість у високому рівні кваліфікації наших інженерів.
Однак ми маємо навчитися знаходити нові рішення в енергетиці, створювати нові моделі, нові продукти. Ми повинні сформувати культуру створення цінності для клієнта (споживача), памʼятаючи, хто цей клієнт. Нам необхідно навчитися довіряти один одному і створювати спільні інвестиційні проєкти, памʼятаючи про емердженті властивості, коли 1+1+1=10.
Треба добре колективно помислити, щоб досягти всього цього в вужчих енергетичних колах.
– Що міг би організувати Energy Club у майбутньому?
– Можливо спільні виїзди на енергетичні обʼєкти за кордоном з максимально інноваційними рішеннями.
– Напевно, непросто збалансувати інтереси такого міксу учасників в Energy Club, – додає Віталій Николаєнко, говорячи про діяльність комʼюніті. – Ми усі різні за напрямками діяльності. Комусь потрібна максимально ринкова модель, а хтось не життєздатний без дотацій, перехресного субсидіювання. Одним потрібен позитивний інвестиційний клімат, а іншим – затвердити інвестиційні програми. Хтось переконаний у безальтернативності атомної генерації, а інший бачить розвиток у розподіленій генерації з ВДЕ та акумуляцією. Десь мережі не встигають за генерацією, а десь навпаки. Але при цьому ми всі маємо дуже спільні проблеми, наприклад, з підготовкою висококваліфікованих кадрів для енергетичної галузі, заборгованостями на ринку електричної енергії і багато інших. Наша галузева спільнота – це як маятник, який утримує рівновагу між інтересами учасників ринку, не даючи жодній стороні переважити.
Ну і, звичайно, енергетики люблять поговорити про енергетику, кожен про свої проблеми і перемоги. Багатьох з нас хлібом не годуй – головне, щоб трансформатори гули, генератори крутилися, лінії були під напругою, де це потрібно. Відчувається любов людей до професії. Ми ділимося своїми практичними кейсами, новими проєктами, рішеннями, ринковими моделями. Завжди дослухаюся до старших і досвідченіших друзів енергетиків.
Досьє Energy Club
Віталій Николаєнко – співзасновник та керівник VOLTAGE GROUP, що з 2009 року успішно працює у сфері електричних мереж і обʼєктів відновлюваної енергетики.
VOLTAGE GROUP провадить інжинірингову діяльність у сфері електроенергетичних рішень. Компанія займається розробкою проєктної документації і будівництвом ЛЕП, підстанцій до 150 кВ, вітрових і сонячних електростанцій, BESS. Здійснює девелопмент вітроенергетичних проєктів.
Компанія має технічну експертизу, 15-річний практичний досвід в реалізації ефективних енергетичних рішень. VOLTAGE GROUP забезпечує оптимальні терміни реалізації проєктів, високі стандарти якості і безпеки, включаючи всебічну підтримку на всіх етапах проєкту – від концепції до впровадження та експлуатації, що дозволяє надавати комплексні рішення.
Є членом Energy Club з 2019 року.
За матеріалами Energy Club